Popis textilních materiálů

Akryl

Umělé vlákno s texturou jako vlna, se kterou se často mísí. Používá se jako náhrada vlněných výrobků. Akryl je pružný a měkký, s nižším sklonem k žmolkování. Pevnost má sice nižší než jiná sytetická vlákna, zato výborně odolává vlivům světla, povětrnosti a organismů. Výrobky z něj jsou pevné, nesráží se a snadno se perou.

 

Bavlna

Vlákna bavlny se získávají z keře bavlníku. Tento přírodní materiál si díky svým vlastnostem uchovává významné postavení v textilní výrobě. Bavlna se vyznačuje příjemným omakem, pevností, saje vlhkost. Bavlněné textilie lze prát i žehlit při vysokých teplotách. Přirozenou vlastností bavlny a její hlavní nevýhodou je mačkavost. Kvalita bavlněného vlákna se určuje podle délky vlákna. Čím delší vlákno, tím jemnější, pevnější a kvalitnější příze.

 

Elastan

Syntetické vlákno na bázi polyuretanu o vysoké elastičnosti. Po natažení na několika násobek svojí délky se elastan navrátí do původní délky a tvaru. Textilie s příměsí elastanu obepínají tělo, aniž by bránily pohybu. Používají se pro výrobu pružného sportovního oblečení, spodního prádla, plavek. Podíl pouhých několika jednotek procent elastanu výrazně zlepší užitné vlastnosti textilie. Další známé obchodní názvy elastanu jsou Spandex a Lycra.

 

Fleece

Pletenina charakteristická hustě počesaným měkkým povrchem s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi za každého počasí. Dokáže transportovat pot a brání průniku větru.

 

Froté

Kvalitní bavlna utkána do smyčkové tkaniny s vyšší hmotností (350 - 450 gr./m2) s velmi měkkým omakem, savými a pevnými smyčkami.

 

Hedvábí

Přírodní hedvábné vlákno se získá rozvinutím kukly housenky motýla bource morušového. Hedvábí je přírodní tzv. nekonečné vlákno o délce až 4 tisíce metrů. Hedvábné textilie mají vynikající užitné vlastnosti – nemačkají se, sají vlhkost, v létě chladí a v zimě hřejí. Vzhledem k pořizovací ceně je cca. 10x dražší než syntetické tkaniny.

 

Kašmír

Jemná a lehká látka podobná ovčí vlně, ačkoli je kašmírová vlna asi 10x dražší než vlna ovčí. Pro příjemný omak a vynikající tepelnou izolaci se kašmír používá na svrchní pánské a dámské oděvy, šály, svetry, rukavice. Kašmír se získává ručním vyčesáváním ze spodní srsti (kašmírských) koz. Pro získání jemné vlny z podsady srsti je nejpříhodnější období březen až květen, kdy se vysokohorské kozy přirozeně zbavují přebytečné srsti. Z jediné kozy lze získat za rok pouze 150g čisté kašmírové vlny.

 

Len

Přírodní vlákno, které je pevnější než bavlna, na omak chladivé, ale více náchylné k mačkavosti. Lněná příze je nestejnoměrná a ve tkaninách se kombinuje s bavlnou.

 

Mikrovlákno

Velmi kvalitní imitace hedvábí. Jedná se o umělé vlákno vyráběné zvlákňováním polymerů (polyesteru, polyamidu). Mikrovlákno je 20x tenčí než přírodní hedvábné vlákno a 100x tenčí než lidský vlas.

 

Modal

Druh viskózového vlákna, viz Viskóza. Od viskózy se liší podstatně vyšší pevností za sucha i za mokra. Modal se vyznačuje vysokou elasticitou. Pro svoji jemnost, hebkost a lehkost se také nazývá umělým hedvábím. Pro dosažení lesku a jemnosti hedvábí se modal mísí s polyesterem. Pro výrobu spodního prádla se modal mísí s přírodním bavlněným vláknem. Oproti bavlně modal snese podstatně více pracích cyklů se zachováním přirozeného lesku.

 

Polyamid

Syntetické vlákno původem z ropy (jako většina syntetických vláken). Polyamidové vlákno se vyznačuje samými superlativy – vysoká pevnost, odolnost, pružnost, snadné udržování. Nejpoužívanější pro výrobu dámských punčoch, plavek a sportovních oděvů. Velmi nepatrně přijímá vlhkost. Známé je pod obchodním názvem Nylon a Perlon.

Polyester – PES

Syntetické vlákno, které odsunulo bavlnu na druhé místo v textilní spotřebě. Základní surovinou pro výrobu je ropa. Polyesterové tkaniny nesají vlhkost a jsou stálé na světle. Vzhled je podobný hedvábí. Oděvy z polyesteru málo navlhají a rychle schnou. Polyester se často mísí s vlákny přírodními, aby tkaniny byly méně mačkavé, trvanlivější, pevnější a lehčí. Polyesterové textilie lze prát do teploty 30°C a žehlit do teploty 150°C. Nejjemnější polyester naleznete pod názvem mikrovlákno. Dutá polyesterová vlákna nahradí peří pro svoji termoregulační vlastnosti, navíc se dají prát.1

 

Polypropylen

Syntetické vlákno o velmi dobré pevnosti, které nenavlhá, na omak podobné ovčí vlně. Polypropylen velmi dobře odvádí vlhkost dále do druhé vrstvy oblečení, odkud se vypařuje, což je obzvlášť příjemné u spodního prádla. Z umělých vláken je k lidské kůži nejjemnější.

 

Samet

Nejedná se přímo o druh vlákna, ale o styl tkaní zejména přírodního hedvábí, ale také bavlny, polyesteru, viskózy apod. Samet je příjemný na omak, ale hůře se udržuje.

 

Satén

Opět se nejedná o druh vlákna, ale o styl tkaní z tzv. nekonečných nití jako jsou přírodní hedvábí, viskóza, polyester, polyamid. Satén se vyznačuje vysokým leskem na lícní straně, což je dáno převahou osnovních nití nad nitěmi útkovými.

 

Viskóza

Získá se regenerací celulózy, což je přírodní polymer. Jedná se o přírodní vlákno získané náročnou průmyslovou výrobou. Viskózové textilie mají vysokou pevnost, savost a nemačkají se. Výrobky z viskózy jsou lesklé a příjemné na omak. Pro výrobu spodního prádla se viskóza mísí s bavlnou. Jemné viskózové vlákno naleznete pod obchodním názvem Modal

Vlna

Přírodní vlákno získané spřádáním ze srsti ovcí. Ovce poskytne za rok 5–15kg rouna, které se stříhá dvakrát do roka. Vlna se takřka nemačká, ale není příliš pevná. Vlna je dobrý izolant – jak před zimou, tak před teplem. Velmi jemná ovčí vlna se nazývá merino vlna, která pochází z prvního střihu jehňátek.